Koho si vziať k pôrodu? II. časť

V minulom článku sme si povedali o sprevádzajúcich osobách, ktoré sú nám citovo blízke – partner, matka, sestra, svokra, priateľka. Dnes sa pozrieme na profesionálnu sprevádzajúcu osobu – DULU.

KTO JE DULA?

Dula je, ako píšem, profesionálna sprevádzajúca osoba. Je to žena, ktorá sa žene môže venovať už v priebehu tehotenstva, pripravuje ju na pôrod, pomáha jej s výberom pôrodnice, s písaním pôrodných žeľaní.

Ak si to žena praje, sprevádza ju pri pôrode – väčšinou sa vždy jedná o pôrod v pôrodnici, pri domácom pôrode iba ak je asistovaný (tzn. je pri ňom zdravotník). Taktiež ženu navštívi po návrate z pôrodnice, môže byť nápomocná behom šestonedelia – podľa potrieb ženy.

Dula nie je zdravotník a nemôže ho nijakým spôsobom nahradiť. V pôrodnici sa tiež riadi pokynmi zdravotníkov, do ktorých kompetencií nesmie zasahovať. Rozumie pôrodnému procesu, pozná potreby žien pri pôrode, vie sa na ženu naladiť. Dokáže vhodne komunikovať s personálom pôrodnice. Pozná prostredie pôrodnice, bežné postupy.

Samotný názov DULA pochádza z gréčtiny. Vtedy to boli otrokyne, ktoré slúžili ženám, pomáhali im pri pôrodoch, robili všetko, čo žena potrebovala. Dula sa v podstate stará o ženu – o jej pohodlie, psychickú pohodu, podporuje ju v dôvere vo vlastné schopnosti.

AKO SI DULU NÁJDEM?

U nás duly zväčša pracujú pod občianským združením OZ Slovenské duly. Na stránke tohto združenia je aj kompletný zoznam dúl, ktoré na Slovensku pod týmto združením pôsobia.

Môžete si nájsť dulu podľa Vášho kraja alebo podľa toho, v ktorých pôrodniciach sprevádza. Samozrejme, individuálne je možná dohoda. Často sú rozhodujúce referencie a voľný termín konkrétnej duly.

Preto ak zvažujete mať u pôrodu dulu, je vhodné ju kontaktovať včas – kľudne aj niekoľko mesiacov pred termínom, aby sa Vám nestalo, že Vami vybraná dula nebude mať vo Vašom termíne voľno.

Včasný termín Vám aj zaistí, že budete mať dostatok času sa s Vašou dulou zoznámiť. Čo je určite veľmi dôležité. Pretože osoba, ktorá s Vámi má ísť k pôrodu, Vám musí aj osobnostne sadnúť. Mali by ste byť na rovnakej vlnovej dĺžke. Iba vtedy Vám bude naozajstnou oporou a budete jej plne dôverovať.

Bežne to prebieha tak, že si s vybranou dulou dáte nezávislé stretnutie, kde poviete Vaše predstavy, porozprávate Váš príbeh – tzn. napr. predchádzajúce pôrody, čo by malo byť inak a čo bolo dobré, Vaše obavy, a aj dôvod, prečo chcete k pôrodu dulu. Ak si vzájomne sadnete, dohodnete sa na ďalších stretnutiach podľa Vašich potrieb.

KOMPETENCIE DULY

Ako som zmienila vyššie, dula nie je zdravotník. V žiadnom prípade nemôže zdravotníckemu personálu oponovať v tom, čo by mali v danom momente urobiť. Vaše priania môžete v pôrodnici vysloviť iba Vy sama, prípadne partner, ak je prítomný aj on. Iba Vy môžete odmietnuť zdravotnícky úkon.

Dula sa s Vami pripravuje na pôrod, vie Vám interpretovať jednotlivé úkony, ktoré sa v pôrodnici dejú. Tu je dôležitá pomoc s výberom pôrodnice, pretože tie sa svojím prístupom dosť líšia.

Dula Vás pripraví na komunikáciu so zdravotníkmi, dodá Vám istotu vo Vašich rozhodnutiach. Dôležité na celej príprave je, aby ste išla do pôrodnice ako silná a vedomá žena, ktorá pozná svoje práva a asertívne ich presadzuje.

PôROD SA BLÍŽI

Ak ste sa rozhodli ísť k pôrodu s dulou, bude Vám bežne 2 týždne pred termínom držať tzv. pôrodnú pohotovosť. To znamená, že v tejto dobe je vždy pripravená odísť do pôrodnice, 24h denne. Samozrejmosťou je, že je Vám k dispozícii na telefóne, môžete s ňou prediskutovať akutálne problémy či obavy.

Keď sa začne pôrod, konáte podľa vopred dohodnutých pravidiel. Dula môže prísť k Vám domov a byť tam s Vami až do rozhodnutia k presunu do pôrodnice. Vďaka tomu sa môžete cítiť oveľa bezpečnejšie, pretože je pri Vás niekto, kto pozná pôrodný proces. Vie Vám pomôcť masážou, teplým obkladom. Ženy sa pri jej prítomnosti zvyčajne rýchlo ukľudnia.

Do pôrodnice odchádzate vlastným autom, dula môže ísť s Vami, ale z bezpečnostných dôvodov Vás tam neodvezie. Tiež je ale bežné, že sa stretávate s dulou až v pôrodnici na príjme. Po príjme spolu odchádzate na čakaciu izbu.

NA ČAKAČKE

Pôrodnica je pre ženu samozrejme cudzie prostredie, ktoré môže mať negatívny vplyv na pôrodný proces. Ak je prítomná dula, vytvára okolo ženy bezpečné prostredie. Žena sa môže ponoriť do seba, nepotrebuje vnímať, čo sa deje okolo nej. Dula ju vždy jemne upozorní, ak je potrebné napr. vyšetrenie zdravotníckym personálom.

Dula sa dokáže na ženu veľmi rýchlo naladiť, intuitívne vníma jej potreby, pretože pôrodnému procesu dobre rozumie. Nevytvára napätie, naopak, dáva žene pocit istoty a bezpečia. Uisťuje ju, že si vedie dobre. Je jej fyzickou aj psychickou oporou. Tlmočí jej informácie od zdravotníkov.

Ak je zároveň prítomný aj partner, svojím spôsobom sa stará aj o neho. Z vlastnej skúsenosti viem, že mužom prítomnosť duly pomáha. Aj keď sú na pôrod pripravení, prejavy ženy ich vedia často zneistieť.

Ak by tam dula nebola, vznikalo by zbytočné napätie. V prítomnosti duly im bežne stačí iba pohľad, ktorý im dula venuje – s uistením, úsmevom. Často nie su potrebné žiadne slová.

Partner má väčšiu istotu a pre svoju ženu dokáže byť naozajstnou oporou. Takýto pôrod je potom veľmi posiľňujúci pre ich vzťah. Muži bývajú za prítomnosť duly vďační práve pre ten ukľudňujúci vplyv. Pokojné správanie duly sa odzrkadluje na ich správaní. A žena si vtedy pokojne rodí, naprosto ponorená do svojej bublinky, nevnímajúc okolie.

Ak sa vyskytnú komplikácie, 1. doba trvá veľmi dlho, žena je vytrhnutá zo svojej bubliny apod., prítomnosť duly vtedy veľmi pomáha. Často stačí pohľad z očí do očí, spoločné upokojujúce dýchanie, držanie za ruku a žena nadobudne stratený kľud, je opäť schopná rozhodovať za seba, konať zo svojej vnútornej sily.

SAMOTNÝ PôROD

Na pôrodnej sále dokáže dula ženu vhodne podporiť, pomôcť jej v komunikácii so zdravotníkmi napr. ohľadom pôrodnej polohy apod. Ženy sú si istejšie, pretože je tam niekto, kto vie a vidí, čo personál práve robí alebo sa chystá vykonať.

Pôrod v prítomnosti duly štatisticky prebieha s menej komplikáciami, rýchlejšie. Ženy zvyčajne majú z pôrodu lepší pocit, cítia sa silné, vedomé si svojich materských kompetencií. Dula so ženou zostáva na pôrodnej sále celé 2 hodiny. V jej prítomnosti často býva pravdepodobnejší bonding s bábätkom, pretože personál berie dulu ako osobu, ktorá na ženu dohliadne.

Môže sa totiž stať, že tá vplyvom vyčerpania zaspí, príde jej nevoľno apod. a to by mohlo ohroziť bábätko. Preto v pôrodniciach, kde je bežný nedostatok personálu, bonding neumožnia, ak na ženu nemá kto dohliadnuť.

ŠESTONEDELIE

Dula ženu štandardne navštívi aj niekoľko dní po návrate z pôrodnice. Je to veľmi dôležitá schôdzka, so ženou si prejdú celý pôrodný proces, žena reflektuje svoje pocity, prežívanie. Taktiež porozpráva o tom, ako sa jej darí sžívať sa s bábätkom, ako je na tom s dojčením, či má pomoc partnera, najbližšej rodiny.

Niektoré duly pomáhajú ženám po dobu celého šestonedelia, je to na vzájomnej dohode. Môže pomôcť s domácnosťou, so staršími deťmi, s nákupom apod. Pre niektoré ženy je dôležitá práve tá možnosť vyrozprávania sa, sú rady za to, že ich počúva niekto, kto im rozumie. Kto pozná ich problémy a nehodnotí, nesúdi.

Bežne je dula žene po dobu šestonedelia k dispozícii telefonicky a e-mailom. Duly poznajú aj dobré rady a tipy pri bežných zdravotných problémoch.

SHRNUTIE

Čo povedať na záver? Rozhodnutie, koho si vezmete k pôrodu, je na Vás. Vždy to však má byť osoba, ku ktorej máte dôveru, ktorá Vás chápe, rozumie Vám a pozná Vaše potreby. Osoba ktorá Vás rešpektuje, nehodnotí a dokáže Vás v pravom momente správne podporiť. Vtedy pocítite pri pôrode tú silu, vďaka ktorej budete vedieť, že to dokážete.

O tom, ako u seba objaviť vnútornú silu a pracovať na sebe behom tehotenstva, vedome sa pripravovať k pôrodu, spracovávať svoje strachy a negatívne pocity, sa dočítate v mojom eBooku zdarma – Tehotenstvo ako šanca k objaveniu vnútornej sily.

"Som dula a lektorka kojeneckých masáží. Mojím poslaním je viesť ženy k tomu, aby objavili svoju vnútornú silu. S láskou ich sprevádzam tehotenstvom, pôrodom a obdobím šestonedelia." Môj príbeh si prečítajte tu >> Som autorkou e-bookov "Čaro dojčenskej masáže">> a "Tehotenstvo ako šanca k objaveniu vnútornej sily".>> Rada Vás budem sprevádzať na kurze dojčenských masáží>> alebo sa stretneme prostredníctvom konzultácií,>> v osobnej aj online forme.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.