CISÁRSKY REZ – NAOZAJ JEDNODUCHŠÍ PôROD?

Apríl je mesiacom povedomia o cisárskom reze a tak sa na tento spôsob pôrodu pozrieme troška podrobnejšie. Cisársky rez je dnes považovaný za celkom banálnu operáciu a bohužiaľ sa príliš nehovorí o jeho rizikách.

Navyše je to, minimálne u nás na Slovensku, nadužívaná forma pôrodu. Percento pôrodov cisárskym rezom sa tu stále pohybuje veľmi vysoko – neklesá celorepublikovo pod 30%.

Niekoľkokrát sa mi stalo, že som sprevádzala ženu pri pôrode a dostala sa ku mne informácia, že za posledných 24 hodín všetky pôrody skončili operatívne…Často to býva „zásluhou“ niektorých lekárov. Po výmene služby sa zrazu rodilo vaginálne. A to je naozaj smutná realita.

Cisársky rez je samozrejme obrovským prínosom pre pôrodníctvo a vďaka nemu sa každoročne zachráni veľa životov. Kedysi pre rôzne komplikácie zomieralo veľa žien a samozrejme aj veľa bábätiek. Dostávame sa však do opačného extrému, kedy sa táto operácia často robí na žeľanie ženy alebo je dôsledkom mnohých neopodstatnených zásahov do prirodzeného pôrodu.

PREČO SA TO DEJE?

Je to aj dôsledok zľahčovania tohto zákroku a tiež často neinformovanosť žien, ktoré si tento pôrod vyberajú ako jednoduchšiu, bezbolestnú formu pôrodu. Cisársky rez je ale veľká brušná operácia, ktorá so sebou nesie všetky riziká takýchto zákrokov. O bezbolestnosti sa tu tiež hovoriť nedá. Minimáľne po odznení narkózy.

AKO PREBIEHA?

Cisársky rez sa dnes robí buď v celkovej alebo čiastočnej anestéze. Pre ženu aj dieťatko je určite lepšia čiastočná anestéza, no nie vždy je táto cesta možná. Cesta k bábätku znamená prejsť cez 7 vrstiev tkanív.

Z nich sa niektoré režú, niektoré sa trhajú a niektoré sa iba rozhrnú. Po vyjmutí bábätka je nutné všetky tieto vrstvy pozašívať dokopy. Vzniká teda celkom veľká jazva, ktorá sa nie vždy hojí bezproblémovo.

Práve jazva býva príčinou bolestivosti a výraznej imobility rodičiek po cisárskom reze. Pre tieto mamičky je naozaj obtiažne plnohodnotne sa starať o novorodeniatko. Jazva bolí pri akomkoľvek pohybe. To pochopiteľne znesnadňuje aj dojčenie, ktoré môže byť po cisárskom reze o niečo komplikovanejšie.

Jazva je aj z hľadiska hojenia riziková, môže byť zdrojom infekcie. Tiež sa dopredu nevie, ako sa bude zrastať a či neohrozí prípadné ďalšie tehotenstvo. Čo si veľa mamičiek neuvedomuje je, že v dôsledku akejkoľvek operácie v dutine brušnej môže docházať k zrastom, ktoré môžu viesť až k následnej neplodnosti. Nedá sa to vopred ovplyvniť.

Navyše sa stále v našich pôrodniciach stretávame s názorom, že po cisárskom reze už spravidla nemôže nasledovať vaginálny pôrod. A myslí si to aj veľký počet žien, ktoré v dôsledku nevedomosti ani inú možnosť nehľadajú. A to je určite škoda, pretože cisársky rez rozhodne nemusí byť stopkou pre prirodzený pôrod v budúcnosti.

Problémom je u nás aj oddeľovanie bábätiek od matiek po cisárskom reze. Opäť sa stretávame s tým, že v dôsledku nedostatku personálu ostávajú ženy na pooperačnom oddelení dlhé hodiny až dni bez svojich detí.

Nemá im totiž kto pomôcť s manipuláciou s bábätkom, a tak je rooming často umožnený iba mamičkám na nadštandardných izbách s tým, že im umožnia prítomnosť partnera, ktorý sa o nich postará.

AKO TO VNÍMAJÚ ŽENY?

Žena, ktorá chcela svoje bábätko priviesť na svet prirodzenou cestou, môže pociťovať určité sklamanie. Pochopiteľne, ak sa jednalo o naozaj opodstatnený zákrok, dá sa s tým vyrovnať oveľa ľahšie. Ak to však bol dôsledok nevhodných zásahov do pôrodu, ženy si často odnášajú hlbokú traumu a pocity zľyhania.

K tomu sa často pridáva aj okolie poznámkami typu:

„Veď ty si v podstate ani nerodila, to si mala úplne bez roboty, bolesti….Ty nevieš, čo to je porodiť! Ale si si to uľahčila!“

A pocity zľyhania sa zväčšujú.

Tieto ženy potrebujú utvrdenie v tom, že cisársky rez je pôrod, a to veľmi náročný. O uľahčeniu sa tu vôbec nedá hovoriť. Nie sú preto horšími matkami. Potrebujú empatického partnera aj vhodnú pomoc zo strany najbližšej rodiny. A veľkú dávku podpory.

Ale ani ženy, ktoré si operatívny pôrod samy vybrali a vyprosili si ho u lekárov, to občas nemajú ľahké. Práve pre výrazný diskomfort a imobilitu po pôrode, ktorá pretrváva rôzne dlhú dobu a pre prípadné komplikácie. A niekde v hĺbke sa u podstatnej časti žien objavuje určitá nenaplnenosť, horšia komunikácia s bábätkom apod.

ČO NA TO BÁBäTKO?

Pre bábätko je tento spôsob príchodu na svet veľmi neočakávaný. Objavujú sa názory, že je menej traumatický a tým pádom to bábätku usnadní celkovú adaptáciu na nový svet. Je to ale naozaj tak? Príroda samotný spôsob pôrodu nevymyslela preto, aby sa novorodencom ubližovalo. Bábätko je na pôrod pripravené, vie, čo sa bude diať, očakáva to.

To, že je vaginálny pôrod zrejme najnamáhavejším prežitkom v živote človeka, má svoje opodstatnenie. Jeho úspešné zvládnutie sa do podvedomia bábätka hlboko zapisuje a ovplyvňuje jeho ďalšie prežívanie. Prechod pôrodnými cestami je najintenzívnejší dotyk, aký nám môže byť dopriatý. V podstate najsilnejšie objatie.

Veľkým šokom pre bábätko sú plánované cisárske rezy, ktoré sa zväčša robia s riadnym predstihom niekoľkých dní až týždňov pred samotným termínom pôrodu. Teda v čase, kedy bábätko vôbec nemusí byť na pôrod pripravené.

Je doslova nečakane vytrhnuté zo svojho bezpečného priestoru. Jeho adaptácia je potom oveľa náročnejšia.

O niečo jemnejšia je varianta, kedy sa pôrod rozbehne sám a či už plánovane, alebo akútne, je ukončený operáciou. Bábätko už vtedy vie, že sa narodí a nie je to preňho taký šok. Ak je vtedy cisársky rez vedený s rešpektom, mamička v čiastočnej anestéze a je im umožnený okamžitý bonding ešte na operačnej sále, prežívanie oboch bude úplne iné.

Vtedy môžeme hovoriť o plnohodnotnom zážitku z pôrodu, kedy ani mamička, ani bábätko nie sú traumatizovaní a odchádzajú z pôrodnice naplnení, s vedomím, že bolo urobené maximum, čo sa v danej situácii dalo.

Toto je ale v slovenskej pôrodnici rarita. Našťastie sa ale aj u nás nájdu pôrodníci, ktorí si uvedomujú dôležitosť neodľučovania matiek a ich detí.

Tiež netreba zabúdať, že telo bábätka sa behom prechodu pôrodnými cestami osídľuje prirodzenou mikroflórou matky a to napomáha správnemu vývoju črevnej mikroflóry bábätka. Tá má obrovský vplyv na celkovú imunitu dieťatka. Dnes je už o tom napísaných mnoho štúdií.

AKO SA MU VYHNÚŤ?

Sú situácie, kedy sa to naozaj nedá. Napr. vcestná placenta, nevhodná poloha bábätka (napr. priečna poloha, poloha koncom panvovým oproti tomu nemusí byť dôvodom na cisársky rez), niektoré ochorenia ženy apod. Tu je cisársky rez práve tá obrovská pomoc.

Ak je ale tehotenstvo v poriadku a bábätko aj mamička bez zdravotných komplikácií, malo by byť prioritou žien aj lekárov porodiť vaginálne. Tomu určite napomáha dobrá príprava na pôrod a uvedomenie si všetkých rizík operatívneho pôrodu.

Je dokázané, že prítomnosť duly znižuje riziko, že pôrod sa skončí cisárskym rezom. Dula vytvára podporujúce prostredie a dokáže ženu výrazne podporiť. Znižuje sa tým použitie neopodstatnených zákrokov. Viac o tom si môžete prečítať v tomto článku.

Veľmi odporúčam hľadať informácie o prirodzenom pôrode po cisárskom reze, tzv. VBAC. Sama som bola svedkom krásnych a úplne prirodzených pôrodov po predchádzajúcom cisárskom reze. Predchádzala tomu ale dobrá príprava ženy a aj dobre vybratá pôrodnica, podporujúca takéto pôrody.

V mojom eBooku „Tehotenstvo ako šanca k objaveniu vnútornej sily“, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť tu, nájdete vhodné informácie k tomu, ako si nájsť cestu k sebe samej a k svojmu bábätku. Nájdete vnútornú istotu, že porodiť dokážete.

Ak potrebujete pomoc, máte veľa nezodpovedaných otázok alebo sa chcete pripraviť na Váš pôrod, som Vám k dispozícii prostredníctvom individuálnych konzultácií. Bližšie informácie nájdete tu.

Napísala som pre Vás aj eBook „Čaro dojčenskej masáže“. Zadarmo si ho môžete stiahnuť tu. Nájdete v ňom informácie, ako prehĺbiť vzťah s bábätkom a ako je pomocou láskyplného dotyku možné riešiť rôzne problémy.

"Som dula a lektorka kojeneckých masáží. Mojím poslaním je viesť ženy k tomu, aby objavili svoju vnútornú silu. S láskou ich sprevádzam tehotenstvom, pôrodom a obdobím šestonedelia." Môj príbeh si prečítajte tu >> Som autorkou e-bookov "Čaro dojčenskej masáže">> a "Tehotenstvo ako šanca k objaveniu vnútornej sily".>> Rada Vás budem sprevádzať na kurze dojčenských masáží>> alebo sa stretneme prostredníctvom konzultácií,>> v osobnej aj online forme.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.